dworzec
w aleksandrowie
kujawskim
Wewnątrz znajdowały sale rewizyjne, gdzie sprawdzano kufry podróżnych jadących w różne części świata, np. do Paryża, Irkucka, Moskwy, Baku i Teheranu oraz elegancka restauracja, polecana w paryskich przewodnikach turystycznych. Część budynku została urządzona na potrzeby cara i jego rodziny, którzy powracając z Europy Zachodniej wysiadali dopiero po przekroczeniu granicy. Pomieszczenia carskie składały się z czterech wykwintnych pokojów: mahoniowego, hebanowego, dębowego i sosnowego. Unikalna atmosfera aleksandrowskiego przejścia granicznego została utrwalona przez Henryka Sienkiewicza w Listy z podróży do Ameryki, czy przez Hugh Stowella Scotta w angielskiej powieści szpiegowskiej The Vultures (tłum. pol. Sępy).
Aleksandrów Kujawski na dawnych pocztówkach
Konsultacje naukowe:
Robert Stodolny, anglista, historyk, socjolog, regionalista, badacz dziejów Kujaw, znawca historii Aleksandrowa Kujawskiego, autor książek i artykułów naukowych, między innymi opracowania ,,Od Aleksandrowa do Aleksandrowa Kujawskiego”
Źródła:
www.pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr0w_Kujawski_(stacja_kolejowa)
www.pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Warszawsko-Bydgoska
www,zabytek.pl/pl/obiekty/aleksandrow-kujawski-zespol-dworca-kolejowego
Sponsorzy:
Dofinansowano przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra
Dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim powstała w 1862 roku na trasie Kolei Żelaznej Warszawsko-Bydgoskiej jako stacja graniczna miedzy Prusami i Rosją. Budynek dworca rozbudowywano w 1870 roku i następnie w latach 1899-1902, tworząc monumentalny budynek w stylu eklektycznym. Dziś dworzec w Aleksandrowie Kujawskim jest jednym z najdłuższych dworców w Europie.
Sala dworcowa
Fragment wieży ciśnień z widoczną datą budowy
Dworzec był także areną historycznych wydarzeń. Podczas Powstania Styczniowego pracownicy kolei i celnicy w Aleksandrowie Kujawskim pomagali powstańcom w przemycaniu przez granicę ludzi i uzbrojenia (1863-64). We wrześniu 1879 roku na dworcu miało miejsce słynne spotkanie cesarza niemieckiego Wilhelma I i cara Rosji Aleksandra II, którego celem było podtrzymanie sojuszu między Rosją i Prusami, między innymi wymierzonego w polskie aspiracje niepodległościowe. Dworzec przestał pełnić funkcję graniczną w 1919 roku. Zespół dworca kolejowego jest wpisany do rejestru zabytków.