dworzec kolejowy
w kutnie
Dworzec oddano do użytku 1 grudnia 1861 roku równocześnie z uruchomieniem pierwszego w dziejach miasta połączenia kolejowego Kutno – Łowicz, będącego fragmentem ukończonej rok później linii kolejowej warszawsko-bydgoskiej. Gmach wybudowany w stylu neorenesansowym z domieszką cech neoromańskich według projektu architektonicznego Leonarda Aleksandrowicza
W dwudziestoleciu międzywojennym Kutno otrzymało połączenia kolejowe z Łodzią (1931), Poznaniem (1930) i Płockiem-Radziwie (1922), co uczyniło go jednym z największych węzłów kolejowych Polski. Podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, pomimo bombardowań terenów kolejowych przez Niemców, dworzec nie uległ zniszczeniu. Generalny remont gmachu przeprowadzono w latach 2011–2012. W ramach renowacji m. in. otynkowano budynek na jasny kolor, wydobyto kamienne detale, odtworzono charakterystyczny motyw kwiatowy oraz dodano wiaty i zadaszenie ze stali corten. Od 2017 roku trwa modernizacja peronów, przejścia podziemnego i torów. Zakończenie zaplanowano w 2021 roku.
Dofinansowano przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach programu Otwarty Konkurs 2020 oraz przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra.
oprac. dokumentalne: Michał Wiśniewski; oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari; autor zdjęć: Jarosław Czerwiński; mapy: www.atlaskolejowy.net/mapy
Sponsorzy:
Wraz z innymi obiektami (lokomotywownia, warsztaty wagonowe, magazyny, rampy i osiedle dla kolejarzy) stacja utworzyła z czasem cały kompleks – kolejowe miasteczko. To tu w 1921 roku władze i mieszkańcy miasta witali marszałka Józefa Piłsudskiego, który przybył specjalnym pociągiem udając się następnie do Płocka.
Detale architektoniczne
Dworzec znajduje się w Kutnie, przy ul. 3 Maja 3. Według klasyfikacji PKP czynny całodobowo dworzec ma charakter regionalny. Posiada pięć peronów (cztery używane). Kutno jest stacją węzłową. Odjeżdżają stąd pociągi w pięciu kierunkach, w stronę: Płocka, Poznania, Łodzi, Torunia i Warszawy. Wszystkie przebiegające linie kolejowe zostały zelektryfikowane w latach 80. XX w.
Zespół dworcowy wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków miasta Kutno.
Ciekawostka: W 1924 roku stacja funkcjonowała pod nazwą Kutno Osobowe.