Menu Zamknij

spacer po kulturowym miasteczku skępe

Jan Biegański i Skępe, ul. Sierpecka 2 – urodził się w Warszawie w 1863 r. Przez kilka lat mieszkał i pracował w Skępem. Od 1894 r. był właścicielem apteki w Skępem. Był aptekarzem, botanikiem i zielarzem. Propagował zakładanie ogródków szkolnych i herbaciarnie. Z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Kredytowe w Skępem, czyli zalążek Banku Spółdzielczego w Skępem.

Władysław z Gielniowa i klasztor bernardynów w Skępem, Klasztorna 5. Żył w latach (około) 1440–1505. Urodził się w Gielniowie pod Przysuchą (Opolszczyzna) w rodzinie Anny i Piotra. 1 sierpnia 1462 r. wstąpił do zakonu bernardynów. Był gwardianem w Krakowie, Warszawie w klasztorze św. Anny i w Skępem. Założył bibliotekę klasztorną w Skępem. Autor pieśni pasyjnej „Żołtarz Jezusów, czyli Piętnaście rozmyślań o Bożym umęczeniu”.

Gustaw Zieliński i Wioska nr 5, aleja 1 Maja 89. Patron Szkoły Podstawowej w Skępem, autor wielu wierszy i poematów romantycznych („Stepy”, „Samobójca”, „Koń Beduina”) oraz powieści („Manuela”). Najbardziej doceniony za „Kirgiza”. Do jego wiersza „Powrót wiosny” muzykę skomponował Stanisław Moniuszko.

Faustyn Piasek i Skępe, ul. Wymyślińska 2. Żył w latach 1877-1955. Był nauczycielem muzyki w Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie. Kompozytor i instrumentalista, twórca trójdźwiękowej metody nauki śpiewu. Założył światło elektryczne w swoim domu, a potem w niektórych pomieszczeniach seminarium oraz w kościele i klasztorze w Skępem.

Antoni Tężycki i Skępe, ul. Dobrzyńska – urodził się 31 maja 1911 r. w Skępem. Skończył Szkołę Powszechną w Skępem, a potem uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie. Współorganizował – tak jak wielu innych nauczycieli – szkołę w Skępem. Przez kilka lat był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, a następnie w szkole w Fabiankach. Malarz skępskich krajobrazów.

Antoni Szałowski i Skępe, kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztor bernardynów w Skępem, Klasztorna 5. Ukończył Warszawskie Konserwatorium Muzyczne. Był nauczycielem muzyki i śpiewu. Pracował 33 lata w Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie (obecnie Skępe). W kościele i klasztorze bernardynów w Skępem znajduje się pamiątkowa tablica (1923 r.).

Ewa Szelburg-Zarembina, Wymyślin i Zespół Szkół im. W. Łukasińskiego w Skępem, ul. Wymyślińska 2. Przez kilkanaście miesięcy mieszkała w Wymyślinie. Jej mąż Jerzy Ostrowski był dyrektorem Seminarium Nauczycielskiego. Autorka utworów dla dzieci oraz powieści i opowiadań dla dorosłych. Napisała, m.in.: „Wędrówka Joanny”, „Ludzie z wosku”, „Miasteczko aniołów”, „Iskry na wiatr”, „Gaudeamus”, „Imię jej Klara” i „Zakochany w miłości”.

Henryk Czarnecki, Skępe i Jezioro Wielkie, ul. Okopowa. Ppisarz i scenarzysta. Na podstawie jego powieści „Profesor na drodze” był nakręcony film pod tym samym tytułem. Film otrzymał główną nagrodę na X Światowym Festiwalu Telewizyjnym w Hollywood w 1974 r.

Jerzy Pietrkiewicz, Ziemia Dobrzyńska, kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztor bernardynów w Skępem, Klasztorna 5 – hołd złożony Matce Boskiej Skępskiej w wierszu umieszczonym na marmurowej tablicy. Autor powieści m.in. „Sznur z węzłami”, „Odosobnienie” i „Zdobycz i wierność”.

Relacja ze spaceru (15.08.2022)

oprac. dokumentalne: Bożena Ciesielska oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari autorzy zdjęć: Bożena Ciesielska zdjęcia archiwalne: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dofinansowano z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa 2022 oraz projektu grantowego „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2” PCG Polska Sp. z o.o., finansowanego ze środków EFS POWER 2014-2020, z partnerem TIT „ę”

Sponsorzy:

Zapraszamy na pieszy spacer po kulturowym miasteczku śladami znanych postaci, które związały się na długo lub krótko z historią Skępego. Wędrówkę zaczniemy w Skępem na Rynku, potem przejdziemy do Borku, następnie pod drewnianą werandę na terenie Zespołu Szkół w Skępem oraz do kościoła i klasztoru bernardynów w Skępem. Małe miejscowości mają swoje nieodkryte tajemnice. Zapraszamy do podróży!

Trasa: Sierpecka – Klasztorna – Aleja 1 Maja – Wymyślińska – Dobrzyńska – Aleja Spacerowa.

Opracowanie trasy: Bożena Ciesielska

Pocztówki ze spaceru

Bożena Ciesielska

Bożena Ciesielska – strażniczka historii lokalnej, poetka, regionalistka. Inicjatorka uporządkowania i udokumentowania cmentarzy ewangelicko-augsburskich znajdujących się w regionie, m.in. w miejscowościach Łąkie, Łąkie-Huta i Teodorowo, a także kina „Brzask” w Skępem. Autorka licznych tekstów dotyczących Ziemi Dobrzyńskiej, m.in. monografii „Skępe w opisie i fotografii”. Członkini m.in. Lipnowskiej Grupy Literackiej i Grupy Historyczno-Poszukiwawczej „Gustaw”. Twórczyni Małego Muzeum w Skępem. Autorka spacerów historycznych i kulturowych po Skępem i okolicy.

Trasa spaceru na pocztówce

Wykonano w ramach projektu: