Menu Zamknij

dworzec kolejowy
w czerniewicach

Wnętrze dworca

Czerniewice

Czerniewickie Koło Ziemian utworzyło tutaj maślarnię, rzeźnię, a także spółdzielnię rolniczo-handlową „Rolnik”, kasę pożyczkową, oddział związku producentów jęczmienia browarnego oraz związek producentów ziemniaków eksportowych. Zakłady mięsne były jednym z większych zakładów w okolicy, a produkty były eksportowane m.in. do Anglii. Upadły w I dekadzie XXI wieku. Spółdzielnia rolniczo-handlowa w Czerniewicach „Rolnik” po wojnie została przekształcona w spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”, a 1989 r. na jej fundamencie utworzono działającą do dziś Spółdzielnię Handlowo-Rolniczą w Czerniewicach.

Wykonano w ramach projektu Dworce, fabryki, uzdrowiska. Historia u podstaw na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej.

Dofinansowano przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach programu Otwarty Konkurs 2020 oraz przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra.

oprac. dokumentalne: Michał Wiśniewski; oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari; autorzy zdjęć: Justyna Marcinkowska, Jarosław Czerwiński; mapy: www.atlaskolejowy.net/mapy

Sponsorzy:

Wraz z powstaniem nowego odcinka kolei warszawsko-bydgoskiej w II p. XIX wieku wzniesiono budynek obecnego dworca i pobliskich zabudowań kolejowych. Stacja nosiła wówczas nazwę Kowal – jako najbliższy przystanek, z którego droga prowadziła do miasteczka. Powstanie kolei przyczyniło się do rozwoju miejscowości i lokalnego przemysłu.

Zabytkowa klatka schodowa

Obecnie budynek dworca wykorzystywany jest przez PKP w niewielkim stopniu. Pozostała część obiektu spełnia dziś funkcje mieszkalne. Na fotografii powyżej widać schody z widocznie wydeptanymi stopniami, prowadzące do części mieszkalnej.

Dawny budynek dworcowy wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Zabudowania kolejowe:

Wykonano w ramach projektów: