Menu Zamknij

dworzec
w aleksandrowie
kujawskim

Wewnątrz znajdowały sale rewizyjne, gdzie sprawdzano kufry podróżnych jadących w różne części świata, np. do Paryża, Irkucka, Moskwy, Baku i Teheranu oraz elegancka restauracja, polecana w paryskich przewodnikach turystycznych. Część budynku została urządzona na potrzeby cara i jego rodziny, którzy powracając z Europy Zachodniej wysiadali dopiero po przekroczeniu granicy. Pomieszczenia carskie składały się z czterech wykwintnych pokojów: mahoniowego, hebanowego, dębowego i sosnowego. Unikalna atmosfera aleksandrowskiego przejścia granicznego została utrwalona przez Henryka Sienkiewicza w Listy z podróży do Ameryki, czy przez Hugh Stowella Scotta  w angielskiej powieści szpiegowskiej The Vultures (tłum. pol. Sępy).

Aleksandrów Kujawski na dawnych pocztówkach

Konsultacje naukowe:

Robert Stodolny, anglista, historyk, socjolog, regionalista, badacz dziejów Kujaw, znawca historii Aleksandrowa Kujawskiego, autor książek i artykułów naukowych, między innymi opracowania ,,Od Aleksandrowa do Aleksandrowa Kujawskiego”

Źródła:

www.pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr0w_Kujawski_(stacja_kolejowa)
www.pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Warszawsko-Bydgoska
www,zabytek.pl/pl/obiekty/aleksandrow-kujawski-zespol-dworca-kolejowego

Sponsorzy:

Dofinansowano przez Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra

Dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim powstała w 1862 roku na trasie Kolei Żelaznej Warszawsko-Bydgoskiej jako stacja graniczna miedzy Prusami i Rosją. Budynek dworca rozbudowywano w 1870 roku i następnie w latach 1899-1902, tworząc monumentalny budynek w stylu eklektycznym.  Dziś dworzec w Aleksandrowie Kujawskim jest jednym z najdłuższych dworców w Europie.

Sala dworcowa

Fragment wieży ciśnień z widoczną datą budowy

Dworzec był także areną historycznych wydarzeń. Podczas Powstania Styczniowego pracownicy kolei i celnicy w Aleksandrowie Kujawskim pomagali powstańcom w przemycaniu przez granicę ludzi i uzbrojenia (1863-64). We wrześniu  1879 roku na dworcu miało miejsce słynne spotkanie cesarza niemieckiego Wilhelma I i cara Rosji Aleksandra II, którego celem było podtrzymanie sojuszu między Rosją i Prusami, między innymi wymierzonego w  polskie aspiracje niepodległościowe. Dworzec przestał pełnić funkcję graniczną w 1919 roku. Zespół dworca kolejowego jest wpisany do rejestru zabytków.

Pamiątki dworcowe

Pamiątki zgromadzone przez Stanisława Olszewskiego, emerytowanego zawiadowcę stacji
Pamiątki zgromadzone przez Stanisława Olszewskiego, emerytowanego zawiadowcę stacji
Pamiątki zgromadzone przez Stanisława Olszewskiego, emerytowanego zawiadowcę stacji

Wykonano w ramach projektu: