Menu Zamknij

KINO
bałtyk

Odtwórz wideo
Ulica Cyganka, źródło: Włocławek jaki pamiętamy, www.facebook.com/groups/wloclawek.jaki.pamietamy
Kino Bałtyk, źródło: Włocławek jaki pamiętamy, www.facebook.com/groups/wloclawek.jaki.pamietamy
Ulica Cyganka, źródło: Włocławek jaki pamiętamy, www.facebook.com/groups/wloclawek.jaki.pamietamy

Spacer śladami włocławskich kin

30. 07.2021, w ramach akcji Spacery filmowe – nasze kina, odbył się spacer śladami włocławskich kin studyjnych – przed i powojennych. Wycieczkę poprowadził Krzysztof Cieczkiewicz, przewodnik PTTK, a prywatnie bywalec kina Bałtyk i jego sąsiad.

Kino Bałtyk współcześnie

Kadry z filmu Nasze kina – spacery filmowe, 2021. Zdjęcia: Jarosław Czerwiński

Brama prowadząca do kina

Widok na kino Bałtyk z ulicy Cyganka. Dawniej w pobliżu bramy znajdował się również imponujący afisz, który pozwalał zorientować się, w którą bramę należy wejść, by dostać się na seans.

Organizatorzy:

Opracowanie dokumentalne: Justyna Marcinkowska. Opracowanie projektowe: Fundacja Ari Ari.

Budynek dawnego kina Bałtyk, obecnie nieużytkowany, fot. Jarosław Czerwiński

Kino Bałtyk to jedno z najważniejszych kin we Włocławku. Zlokalizowane było w podwórzu przy ulicy Cyganka 12 pomiędzy kamienicami i drobnymi punktami usług np. napełniania syfonów. 

Kino Bałtyk położone było pośród kamienic i drobnych punktów usług. Mieszkańcy wspominają istniejący w podwórku punkt napełniania syfonów i skup butelek. Uwagę zwraca charakterystyczny budynek z półokrągłym wykuszem, który nadawał kinu Bałtyk futurystyczny kształt. 

Kino dysponowało osobnym wejściem i wyjściem. Wejście zlokalizowane było od strony ulicy Cyganki, wyjście natomiast prowadziło na tzw. Zakinie, z którego można było przedostać się w okolicę ulicy Tumskiej. Do kina prowadziła jeszcze jedna droga – przez murek oddzielający budynek od sąsiedniej posesji. Był on wykorzystywany namiętnie przez dzieci.

W kinie, zlokalizowanym w podwórzu kamienicy, znajdowała się sala z balkonem, kasa biletowa oraz dwa foyer – dla palących i niepalących. 

Swój okres świetności kino Bałtyk przeżywało w latach 60-tych i 70-tych. Było ogromnie popularne i zawsze bardzo zatłoczone. W pamięci mieszkańców do Polonii chodziło się na film, a do Bałtyku – do kina. 

Kino początkowo dysponowało fotelami wyściełanymi, jednak ze względów sanitarnych (jak głosiły pogłoski, w kinie lęgły się pchły, widziano także szczury) zrezygnowano z obić na rzecz foteli drewnianych. 

Ścianę kamienicy po prawej stronie od frontu półokrągłego budynku wykorzystywano na reklamę. Malowano na niej murale pełniące rolę plakatów filmowych. W pamięci mieszkańców została wymalowana w tym miejscu reklama filmu Titanic z parowcem z czterema kominami.

W kinie odbywały się również poranki filmowe, po których udawano się do pobliskiej cukierni na ciastko.

Kino upadło pod koniec lat 90-tych. Próbowano na jego gruzach uruchomić jeszcze kino Relaks, jednak bezskutecznie. W budynku organizowano później także dyskoteki.

Dziś budynek stoi opuszczony. Fotele kinowe z pieczątką kina Bałtyk zostały odnalezione m.in. w Kowalu.

Fotografie archiwalne

Ulica Cyganka, źródło: Włocławek jaki pamiętamy, www.facebook.com/groups/wloclawek.jaki.pamietamy
Wylot alei 3 Maja u zbiegu z Placem Wolności, w tle widoczna gablota z fotosami filmowymi, źródło: Włocławek jaki pamiętamy, www.facebook.com/groups/wloclawek.jaki.pamietamy

Plakat z premiery filmu pt. Kino Kazimierz w Kowalu, 2021

Premiera filmu pt. Nasze kina we Włocławku

Premiera filmu pt. Nasze kina we Włocławku odbyła się 30.07.2021 na skwerze przed Teatrem Impresaryjnym we Włocławku – dawnym kinem Słońce. Po premierze został wyświetlony film Sokół z masłem orzechowym, reż. Tyler Nilson i Michael Schwartz (2019). W imprezie wzięło udział około siedemiedzięsieciu mieszkańców.

Zakinie

Podwórko od strony ulicy Tumskiej to, w potocznym nazewnictwie mieszkańców tzw. Zakinie. To tam właśnie prowadziły drzwi, którymi widzowie wychodzili na zewnątrz po seansie. Przez Zakinie można było wyjść na ulicę Tumską bez konieczności powrotu na ulicę Cyganka.

fot. Jarosław Czerwiński
fot. Jarosław Czerwiński

Kabina operatora

Drzwi widoczne na zdjęciu prowadziły do kabiny operatora. Widoczne ślady są pozostałościami balkonu, z którego mógł korzystać kinooperator. Wśród operatorów prowadzących seanse filmowe był m.in. kinooperator Kożuchowski, mieszkający w podwórku.

fot. Jarosław Czerwiński

Wykonano w ramach projektu: