Menu Zamknij

Pałac Mühsama
we włocławku

Właścicielem pałacu był Hugon Mühsam (1856-1930), przemysłowiec, kupiec i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego – założyciel fabryki maszyn rolniczych i odlewni żelaza (1884). Dzięki inwestycjom Mühsama, Włocławek stał się dużym ośrodkiem produkcji maszyn i narzędzi rolniczych. Jednopiętrowy pałacyk początkowo funkcjonował jako reprezentacyjny Dom Rolniczy, częściowo pełnił też funkcje mieszkalne rodziny Mühsamów.

Detale pałacu

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa 2019 oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Sponsorzy:

Budynek wzniesiony został około 1894 w stylu eklektycznym z elementami nawiązującymi do francuskiego renesansu. Zaprojektował go prawdopodobnie Antoni Olszakowski – architekt znany z innych włocławskich projektów. Budynek znajdował się u zbiegu Ogrodu Saskiego (dzisiejszy Plac Wolności) oraz ulicy Żelaznej, prowadzącej do dworca kolejowego.

W XX wieku przez pewien czas działał w nim kantor fabryczny. Po II wojnie światowej użytkowały go Kujawskie Zakłady Maszyn Rolniczych. W 1993 roku został odkupiony od Urzędu Miasta i stał się własnością prywatną. Na początku XXI wieku został odrestaurowany.

Wykonano w ramach projektu: