Menu Zamknij

poczta
w aleksandrowie
kujawskim

Po otwarciu linii warszawsko-bydgoskiej i oddaniu do użytku gmachu głównego dworca w 1862, budynek pełnił funkcję siedziby ekspedycji kolejowej, zajmującej się odprawą towarów. Przez Aleksandrów wędrowały egzotyczne przysmaki z Indii i Persji, a podróżni jadący do Paryża, Berlina, Moskwy czy Władywostoku, oczekiwali na wypełnienie formalności. Z tego powodu kompleks budynków należących do stacji stale był rozbudowywany, aż do początków XX wieku.

Po zlikwidowaniu granicy, w okresie II Rzeczpospolitej, budynek został oddany do użytku Poczty Polskiej. Gmach poczty mieścił się tu również w trakcie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej i w powojennej Polsce. Budynek zachował pocztowy charakter do dziś.

Poczta i „Tajny Detektyw"

W Tajnym Detektywie nr 35 z 13 września 1931 r. opisano historię, której bohaterami stali się lekarz kolejowy Władysław Jastrzębski i jego żona. Jak się okazuje, budynek poczty w Aleksandrowie Kuj. stał się sceną dla wydarzeń tragicznych i zagadkowych. Poczytać możemy o tym w Gazecie Aleksandrowskiej oraz na blogu www.jerzy-foto.blogspot.com

(przekierowanie do strony zewnętrznej)

(przekierowanie do strony zewnętrznej)

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa 2019 oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Sponsorzy:

Budynek poczty w Aleksandrowie Kujawskim powstał na przełomie XIX i XX wieku jako część zespołu budynków stacji kolejowej Aleksandrów Pograniczny – w okresie zaborów najbardziej wysuniętej na zachód stacji Imperium Rosyjskiego.

Wykonano w ramach projektu: