Menu Zamknij

szlak
włocławskich
fabryk I

1. Włocławska Fabryka Drutu C. Klauke, ul. Kościuszki 26 (dawniej ul. Żelazna 26-30). Zakład założony w 1895 przez Ernesta i Karla Klauke początkowo zatrudniał 3-4 ludzi. W ciągu kilku lat stał się sporą fabryką, w 1901 pracowało w nim już 30 osób. W 1919 nowym właścicielem stał się Izaak Grundland. W latach 1969-1973 zakład przeniesiono do nowej siedziby.

2. Włocławska Fabryka Cykorii R. Bohne i Ska, ul. POW 26-30 (dawniej ul. Kaliska 26). Fabryka była trzecią z branży, powstała w 1900. Założył ją Ryszard Bohne, który pochodził z Saksonii. 14 VI 1918. Bohne sprzedał zakład spółce firmowej pn. „Spółka Ziemiańska Producentów Cykorii Rutkowski, Pruski, Lissowski i S-ka”. W 1929 doszło do fuzji ze spółką „Ferd. Bohm et Co, Fabryka Cykorii we Włocławku”, która przejęła cały majątek. Utworzono wtedy „Zjednoczone Fabryki Cykorii Ferd. Bohm i Gleba SA”. Od 1950 Kujawskie Zakłady Kawy Zbożowej i Środków Odżywczych.

3. Włocławska Fabryka Fajansu Teichfeld i Asterbl um. W 1873 przy ul. Żelaznej powstała pierwsza w mieście fabryka fajansu. Założyła ją grupa przedsiębiorców żydowskiego pochodzenia z Włocławka i Konina. W 1882 zakład spłonął. Kupili go Józef Teichfeld i Ludwik Asterblum. W 1884 zatrudniał już 132 osób. Od 1924 produkcja na eksport m.in. do Rumunii, Afryki, Ameryki Południowej, Indii. Druga fabryka fajansu przy ul. Żelaznej powstała w 1880. Od 1888 właścicielem był Ludwik Czamański. Było to jedno z większych przedsiębiorstw w branży w kraju. W 1945 fabryki fajansu połączono w jedno przedsiębiorstwo Polskie Zjednoczone Fabryki Fajansu.

4. Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych oraz Odlewnia Żeliwa H. Mühsam, ul. Kościuszki 2 (dawniej ul. Żelazna 2). Produkcja została uruchomiona przez w 1884 przez Hugona Mühsama. Przy rozwijającej się fabryce istniał zakład naprawczy, odlewnia żelaza. Miała oddziały w Warszawie i Lwowie. Po 1945 fabryka działała jako Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych we Włocławku.

5. Włocławska Fabryka Przetworów Smołowcowych i Wyrobów Cementowych D. Reich i Ska. ul. Kilińskiego (dawniej ul. Wspólna 16). Zakład powstał w 1898. Przed 1914 r. posiadała swoją filię w Płocku. Przedsiębiorstwo upadło w latach wielkiego kryzysu gospodarczego 1928-1932.

6. Fabryk Wód Gazowanych L. Bauer, ul. Brzeska 1. Zakład uruchomiono w 1878. W 1892 właściciel, Ludwik Bauer, otworzył także rektyfikację spirytusu, jednak w 1897, po wprowadzeniu monopolu spirytusowego ,musiał zrezygnować z tej gałęzi produkcji. Obok wytwórni istniał też skład rosyjskiego koniaku.

7. Młyn Sterna, ul. Okrzei 77. prawdopodobnie zabudowania powstały w latach 1907-1909. Początkowo L. Stern uruchomił na przedmieściu Kokoszka młyn solny. W 1901 firma była zmechanizowana. W 1912 przerwano jej działalność. W okresie międzywojennym zakład istniał pod nazwą „Włocławski Młyn Parowy L. Stern i Synowie SA”. W pewnym momencie przekształcono go w młyn zbożowy, który działał do lat 80. XX w.

Industrialny Włocławek na rycinach

Fabryka Maszyn Rolniczych Hugo Mühsama, ul. Kościuszki 2 (dawniej Żelazna 2)
Fabryka Maszyn Rolniczych Hugo Mühsama, ul. Kościuszki 2 (dawniej Żelazna 2)

Spacer Szlak włocławskich fabryk - część pierwsza
(10.09.2021)

Prowadzenie spaceru – dr Tomasz Dziki

oprac. dokumentalne: Tomasz Dziki oprac. projektowe: Fundacja Ari Ari, zdjęcia archiwalne: archiwum Fundacji Ari Ari

Sponsorzy:

Historia włocławskiego industrializmu i fascynującego rozwoju XIX-wiecznego Włocławka, niezwykłych przedsiębiorców.

Trasa: Kościuszki – Okrzei – Polskiej Organizacji Wojskowej – Plac Wolności – Brzeska – Wojska Polskiego – Słowackiego – Mickiewicza – Kilińskiego

Miejsca na trasie: Włocławska Fabryka Drutu C. Klauke, Włocławska Fabryka Cykorii R. Bohne i Ska, Przedsiębiorstwo Asfaltowe, Przetwory Chemiczne i Fabryka Tektur Smołowcowych Ludwik Dystylier, Nowa Włocławska Fabryka Fajansu L. Czamański i S-ka,  Włocławska Fabryka Fajansu Teichfeld i Asterblum

Szlak włocławskich fabryk - pocztówki

Fabryka Maszyn Rolniczych Hugo Mühsama, ul. Kościuszki 2 (dawniej Żelazna 2)
Włocławska Fabryka Cykorii R. Bohne i ska, ul. POW 26-30

Budynek dawnej Włocławskiej Fabryki Cykorii R. Bohne i ska - obecnie budynek fabryki Delecta

ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 26-30

Trasa spaceru na pocztówce

Wykonano w ramach projektu:

Projekt pt. Spacery lokalne. Wielkie historie w małym mieście, realizowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra i współfinansowany przez Urząd Miasta Włocławek.